Na skróty:
- Energia elektryczna dla firm
- Stawki i taryfy w ramach rozwiązań jednostrefowych
- Stawki i taryfy w ramach rozwiązań dwustrefowych
- Ceny i stawki abonamentowe obowiązujące od 17.08.2022 r. dla rozwiązań dwustrefowych
Taryfy energetyczne dla firm różnią się od tych oferowanych odbiorcom gospodarstw domowych. Ciągle wprowadzane zmiany w taryfach i co się z tym wiąże ich cenach, potrafi przysporzyć bólu głowy niejednemu przedsiębiorcy. Jak wygląda sprawa aktualnie i ile trzeba zapłacić za energię elektryczną, prowadząc firmę?
Energia elektryczna dla firm
Stawka naliczana jest za 1 kWh i obowiązuje o określonej godzinie w ciągu doby. Cena prądu podawana jest za jednostkę, którą w tym przypadku jest kilowatogodzina. Cena energii elektrycznej uzależniona jest od wybranej taryfy. W tym przypadku można wyróżnić rozwiązania jednostrefowe oraz rozwiązania dwustrefowe.
Taryfy energetyczne dla przedsiębiorstw dopasowane są do ich zapotrzebowania na energię elektryczną. Poszczególne taryfy energetyczne dla firm oznaczone są różnymi literami. Największe przedsiębiorstwa rozliczają się za prąd na podstawie taryfy A, która ma za zadanie zapewnić wysokie napięcie. Mniejsze firmy zazwyczaj korzystają z taryfy oznaczonej literą B, co oznacza średnie napięcie. Małe przedsiębiorstwa, które mają małe zapotrzebowanie, korzystają z taryfy C.
Z kolei dla odbiorców komercyjnych, czyli gospodarstw domowych, przeznaczona jest taryfa G, która wyróżnia się całkowitą niezależnością od poziomu napięcia. Więcej: taryfy energetyczne dla domu
Stawki i taryfy w ramach rozwiązań jednostrefowych
Taryfa jednostrefowa oznaczona cyfrą 1, oznacza stałą i jednolitą cenę za energię elektryczną przez całą dobę. Standardowy cennik oferowany przedsiębiorcom, gwarantuje jasne i przejrzyste reguły realizowania bieżących działań, bez konieczności ich wcześniejszego planowania. Jednakowa stawka o każdej porze dnia i nocy, pozwala łatwo wykalkulować koszty pracy. W takim przypadku nie trzeba dostosowywać wykonywanych zadań do zmiennej taryfy.
Stawki i taryfy w ramach rozwiązań dwustrefowych
Z kolei taryfa dwustrefowa oznaczona 2, oznacza różne ceny w ciągu doby. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne oszczędności, w godzinach o mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym. Taryfa dwustrefowa umożliwia planowanie prac, które wymagają największego zużycia energii elektrycznej, bez konieczności jej redukcji.
W rozwiązaniach wielostrefowych stosuje się dodatkowe oznaczenie, które informuje o tym, w jaki sposób doba została podzielona. Najczęściej są to:
- a – podział na strefę szczytową (wyższa cena od 06:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00) oraz pozaszczytową (niższa cena od 13:00 do 15:00 i od 22:00 do 06:00),
- b – podział na strefę dzienną (wyższa cena od 06:00 do 22:00) oraz nocną (niższa cena od 22:00 do 06:00)
- p – taryfa przedpłacona (należy najpierw dokonać płatności w systemie prepaid),
- w – podział na strefę weekendową (niższa cena od piątku od 22:00, w weekendy oraz w poniedziałek do 06:00, w święta i dni wolne od pracy) oraz w dni robocze (wyższa cena od poniedziałku od 06:00 do piątku do 22:00).
Ceny i stawki abonamentowe obowiązujące od 17.08.2022 r. dla rozwiązań dwustrefowych
C12a – szczytowa / dzienna (2,8981 zł/kWh); pozaszczytowa / nocna (2,0652 zł/kWh)
C12b – szczytowa / dzienna (2,6481 zł/kWh); pozaszczytowa / nocna (1,8112 zł/kWh)
C12w – szczytowa / dzienna (2,9835 zł/kWh); pozaszczytowa / nocna (1,8535 zł/kWh)
C22a – szczytowa / dzienna (3,0962 zł/kWh); pozaszczytowa / nocna (1,9783 zł/kWh)
C22b – szczytowa / dzienna (2,5047 zł/kWh); pozaszczytowa / nocna (1,8352 zł/kWh)
* Do 30 października 2022 roku stawka akcyzy na energię elektryczną zostaje obniżona do kwoty 4,60 zł/MWh., a stawka podatku VAT za energię elektryczną zostaje obniżona z 23% do 5%.

Jesteś zainteresowany zmianą sprzedawcy energii elektrycznej?
Rachunki za prąd spędzają Ci sen z powiek i szukasz optymalnego rozwiązania?
Wybór odpowiedniej taryfy energetycznej dla firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak optymalizacja kosztów energii, dostosowanie do specyfiki działalności firmy oraz możliwość korzystania z dodatkowych usług i promocji oferowanych przez dostawców energii.
Przy wyborze taryfy energetycznej dla firmy należy uwzględnić kilka czynników, takich jak zużycie energii, godziny działalności, rodzaj działalności, sezonowość zużycia, preferencje dotyczące umowy i dostawcy energii. Ważne jest także porównanie ofert różnych dostawców, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań firmy.