Na skróty:
- Czym jest audyt energetyczny?
- Jak przebiega audyt energetyczny?
- Jakie są cele audytu energetycznego?
- Jakie są korzyści dla przedsiębiorstwa z przeprowadzenia audytu energetycznego?
Wraz z wejściem w życie ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016r. w przypadku dużych przedsiębiorców występuje obowiązek przeprowadzania cyklicznie audytu energetycznego. Należy taką procedurę powtarzać co 4 lata. Nie można jednak traktować tego jedynie jako ustawowy obowiązek, bowiem audyt energetyczny niesie ze sobą wiele korzyści. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Czym jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny można określić jako procedurę przeprowadzania szczegółowych i potwierdzonych obliczeń po wykonaniu odczytów urządzeń pomiarowych. Owe obliczenia mają dotyczyć całej gospodarki energetycznej przedsiębiorstwa, przynajmniej 90% zużycia wszystkich nośników energii. Audytu energetycznego nie należy mylić z audytem efektywności energetycznej, który dotyczy planowanych przedsięwzięć, mających służyć poprawie efektywności energetycznej albo sprawdzeniu wydajności i energooszczędności już zastosowanych rozwiązań. Audyt energetyczny ma dostarczyć informacji o potencjalnych oszczędnościach energii.
Jak przebiega audyt energetyczny?
Wszystko rozpoczyna się od obejrzenia budynku, planów oraz rysunków budowlanych. Istotne znaczenie ma również inwentaryzacja wszystkich urządzeń oraz instalacji, które pobierają energię. W tym przypadku przeprowadzający audyt fachowiec musi zwrócić uwagę na sprawność urządzeń, a także stopień zużycia energii. Po zebraniu niezbędnych danych audytor może już wysnuć określone wnioski i podzielić się nimi w sporządzonym raporcie, który zawiera zalecenia dla przedsiębiorstwa.
Jakie są cele audytu energetycznego?
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa może nakreślić zalecenia dla danej firmy dotyczące tego, w jaki sposób można obniżyć zużycie energii w danych budynkach, instalacjach przemysłowych czy transporcie. Po przeprowadzeniu audytu fachowcy wskazują w raporcie rozwiązania, które będą służyć ograniczeniu zużycia energii. Specjalistyczna firma może zająć się najpierw audytem energetycznym, a później wdrożeniem wniosków z audytu. Może to dotyczyć OZE w Warszawie. Można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy instalacja fotowoltaiczna w danym przypadku będzie odpowiednim rozwiązaniem i przyczyni się do zmniejszenia kosztów zużycia energii. W ramach audytu energetycznego dokonywana jest identyfikacja i ocena dostaw energii, co dotyczy zarówno gazu, energii elektrycznej, oleju napędowego itp. Badaniu zostają poddane zarówno rozliczenia, jak i taryfy.
Jakie są korzyści dla przedsiębiorstwa z przeprowadzenia audytu energetycznego?
Dzięki wykonaniu audytu energetycznego przedsiębiorca ze stolicy może się dowiedzieć, czy potrzebna jest zmiana dostawcy gazu w Warszawie. Audyt może wykazać, że wybrana taryfa u dostawcy energii elektrycznej nie jest optymalna. Może się zatem okazać, że i w tym przypadku potrzebna będzie zmiana dostawcy prądu w Warszawie.
Z audytem energetycznym związane jest również pojęcie kompensacji mocy biernej. Aby dowiedzieć się, czym jest, najpierw trzeba rozwinąć zagadnienie mocy biernej. Otóż jest to energia elektryczna, która nie jest wykorzystywana i znajduje się pomiędzy elementami obwodu elektrycznego. Choć nie jest zamieniana na pracę lub ciepło, to jest niezbędna do funkcjonowania urządzeń, jednak czasami produkowana jest w nadmiarze. Stąd, aby zoptymalizować zużycie energii dużego przedsiębiorstwa mającego swoją siedzibę w stolicy niezbędne jest skorzystanie z usług fachowców, dzięki którym kompensacja mocy biernej w Warszawie będzie możliwa, a rachunki za energię zostaną obniżone. Do zoptymalizowania mocy biernej wykorzystywane są baterie kondensatorów i baterie dławików. Najpierw jednak konieczne jest znalezienie jej źródła.
Jeżeli po audycie energetycznym okazuje się, że energia nie jest właściwie wykorzystana, to można zmienić dostawcę, a może nim być EON z Warszawy. Należy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze konieczne będzie zastosowanie przytoczonych rozwiązań i dużo zależy od ponoszonych kosztów. Jeżeli koszty z tytułu występowania nadwyżki mocy biernej wynoszą 400 zł lub więcej, to należy zdecydować się na kompensację z użyciem wspomnianych urządzeń. Audyt energetyczny zawsze daje precyzyjne odpowiedzi, co należałoby, a co warto zrobić dla osiągnięcia niższych kosztów i niższego zużycia energii.
Zanim przedsiębiorstwo zdecyduje się na nowego dostawcę gazu dla firmy z Warszawy, powinna najpierw zweryfikować czy nie są popełniane błędy w eksploatacji, czyli nie dochodzi do marnotrawstwa energii. To samo dotyczy energii elektrycznej.
Jesteś zainteresowany audytem energetycznym swojego przedsiębiorstwa?
Rachunki za prąd spędzają Ci sen z powiek i szukasz optymalnego rozwiązania?
Audyt energetyczny ma ogromne znaczenie dla firm, ponieważ pozwala na kompleksową ocenę zużycia energii w celu identyfikacji potencjalnych oszczędności i efektywności energetycznej. Dzięki audytowi firmy mogą wprowadzać świadome zmiany w swoich procesach, co przekłada się na obniżenie kosztów operacyjnych i redukcję negatywnego wpływu na środowisko. Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy dla firm?
W niektórych krajach audyt energetyczny jest obowiązkowy dla określonych sektorów, takich jak duże przedsiębiorstwa lub instytucje publiczne. Jednak nawet jeśli nie ma obowiązku prawnego, przeprowadzenie audytu energetycznego może być bardzo korzystne dla każdej firmy, niezależnie od branży i wielkości, ze względu na możliwość identyfikacji oszczędności i optymalizacji kosztów.
Przeprowadzenie audytu energetycznego przynosi szereg korzyści, takich jak: identyfikacja obszarów o największym zużyciu energii, możliwość wprowadzenia świadomych zmian mających na celu ograniczenie zużycia energii i kosztów operacyjnych, poprawa efektywności energetycznej, zwiększenie konkurencyjności firmy oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych, co przyczynia się do ochrony środowiska.