Na skróty:
Dlaczego warto mieć energię bierną pod kontrolą? Energia bierna jest energią, która nie została zużyta na wytworzenie pracy lub ciepła. Nieodłącznie powstaje przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych. Jej ilość uzależniona jest w dużej mierze od długości kabla doprowadzającego prąd do odbiornika. Powstaje na skutek pulsowania między źródłem energii a jej odbiornikiem. Energia bierna obciąża więc elektryczną, ponieważ pozostaje w niej, krążąc między końcowymi elementami. Właśnie przez obciążenie sieci firmy energetyczne stosują opłaty za energię bierną, aby zmotywować użytkowników do jej oszczędzania. W jaki sposób można skutecznie zniwelować nadmiarowe zużycie energii w postaci energii biernej? Jakie są skutki jej wystąpienia? Jak obniżyć rachunki za prąd nie zmieniając zapotrzebowania na jego zużycie?
Kompensacja energii biernej
Moc bierna na rachunku w ogólnym rozliczeniu za prąd ma swój wkład, który nie przekłada się na wymierne korzyści płynące z wykorzystania jej. Kompensacja mocy biernej polega na zidentyfikowanie źródeł powstania energii biernej oraz dobrania odpowiednich metod, które pozwolą na skuteczne jej wyrównanie. Baterie kondensatorów do kompensacji mocy biernej są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Kompensator energii biernej pozwala na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej bez strat, które wpływają na wysokość rachunku. Jest to skuteczna metoda na uzyskanie oszczędności. Jest również sposobem na stabilizację pracy systemu elektrycznego.
Kondensatory energii biernej
Kondensatory energii biernej to urządzenia mające za zadanie niwelowanie obciążenia sieci energią bierną, która powstała podczas eksploatacji sprzętów elektrycznych. Wprowadzenie kompensacji energii jest rozwiązaniem stosowanym zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i przez firmy w celu zmniejszenia nadmiarowego zużycia energii. Użycie kondensatorów stosowane jest zarówno w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej, jak również w instalacjach fotowoltaicznych, które z uwagi na obowiązujące przepisy oraz możliwość wykorzystania naddatku energetycznego w późniejszym okresie, standardowo korzystają z podłączania do sieci centralnej.
Zużycie sieci a kompensacja energii biernej
Sieć energetyczną ulega stopniowemu zużyciu w trakcie jej eksploatacji. Im większe obciążenie sieci, tym wyższy współczynnik zużycia kabli. Układ kompensacji mocy biernej umożliwia ograniczenie obciążenia i zużycia sieci za sprawą niwelowania energii niewykorzystanej. Tym sposobem zatem jedyne stałe obciążenie, z jakim musi poradzić sobie, to prąd, który wykorzystywany jest to rzeczywistego użycia celem wytworzenia siły lub ciepła. Nadmierne obciążenie sieci może przyczynić się do zwiększenia spadków napięcia, zmniejszenie przepustowości sieci, oraz powoduje obniżenie współczynnika mocy urządzeń końcowych. Niską wydajność energetyczną ma przełożenie na obniżenie mocy produkcyjnej generatorów.
Moc czynna tym różni się od biernej, że jest w całości wykorzystywana do wytworzenia pracy lub ciepła. Jest zatem tą jedyną częścią energii elektrycznej, która jest w sieci pożądana, i która powinna się znaleźć na ostatecznym rachunku za prąd. Wiedza na temat składowych rachunku za energię elektryczną pozwala na uniknięcie dodatkowych i niepotrzebnych opłat. Zidentyfikowanie problemu oraz zastosowanie dedykowanych rozwiązań pozwala wpłynąć pozytywnie na regularne oszczędności. Jednocześnie takie podejście przyczynia się do zmniejszenia stopnia eksploatacji instalacji A tym samym zmniejszenia kosztów konserwacji. Kompensacja energii biernej jest odpowiedzialnym podejściem do kwestii zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych.
Jesteś zainteresowany zredukowaniem kosztów energii biernej w swoim przedsiębiorstwie?
Chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną i szukasz optymalnego rozwiązania?
Polega ona na wskazaniu źródeł powstawania energii biernej i doborze właściwych metod pozwalających ją skutecznie wyrównać. Najczęściej stosuje się w tym celu baterie kondensatorów do kompensacji mocy biernej.
Główne korzyści to możliwość monitorowania i optymalizacji zużycia energii. Redukcja kosztów energii, zidentyfikowanie obszarów, w których można oszczędzać energię oraz zwiększenie niezależności energetycznej.
Moc czynna jest odpowiedzialna za faktyczną pracę wykonaną przez obciążenie, natomiast moc bierna dotyczy energii elektrycznej, która jest wymagana do obsługi elementów indukcyjnych w obwodzie elektrycznym.