Panele fotowoltaiczne zyskują uznanie i są obecnie często stosowanym rozwiązaniem ze względu na korzyści płynące z ich stosowania. Panele słoneczne pozwalają na wprowadzenie oszczędności na rachunkach za prąd, a dodatkowo stanowią ekologiczne rozwiązanie, które pomaga ich użytkownikom dołożyć swoją cegiełkę do działań na rzecz zatrzymania zmian klimatycznych przez wprowadzenie zielonej energii. Jednak jaką instalacja fotowoltaiczne do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej i pokryje zapotrzebowanie energetyczne?
Na skróty:
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne składają się z mniejszych ogniw fotowoltaicznych. Fotoogniwa są półprzewodnikami, do których produkcji wykorzystywane są krzem, german i selen. Ich zadaniem jest przetwarzanie światła słonecznego w czystą energię elektryczną. Procesy fizyczne zachodzące w ogniwach umożliwiają generowanie energii, a polega to na wykorzystaniu zderzeń cząsteczek- fotonów z protonami, którym przekazywana jest energia. Jeśli porcja energii ma wystarczające wartość wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem fotoemisji. Polega ono na wybijanie elektronów z orbit atomowych. Na skutek tego procesu przyjmują one dodatni ładunek, A w miejscu wybitego elektronu zostaje dziura. Napięcie elektryczne jest wynikiem różnicy potencjałów powstałej przez przemieszczanie się ładunków elektrycznych.
Na rynku dostępne są różne panele fotowoltaiczne. Cena uzależniona jest od ich wydajności oraz wykorzystanych do produkcji materiałów. Najwydajniejsze są nowoczesne panele bazujące na ogniwach krzemowych.
Chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną?
Projekt instalacji, montaż paneli fotowoltaicznych, doradztwo specjalistów.
Zapotrzebowanie na energię dla domu jednorodzinnego
Projekt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego zakłada pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, które obliczane jest na podstawie określonych wzorów. Podając za przykład ile paneli fotowoltaicznych na dom 100 m2 jest potrzebnych, wyliczyć można na podstawie średniego zużycia energii elektrycznej w tym domu. Ilość paneli nie jest bezpośrednio powiązana z powierzchnią domu, a z jego zapotrzebowaniem na prąd. Wyliczyć można to na kilka sposobów.
Jeśli roczne zużycie prądu wynosi 4000 kWh, a zakładana przybliżona produkcja z instalacji to 1000 kWh na 1 kW, wielkość instalacji wyliczamy ze wzoru:
4000 kWh x 1,2 / 1000 kWh = 4,8 kW
Wynika z tego, że odpowiednią będzie instalacja 4,8 kW. Jest to wartość szacunkowa, nieuwzględniająca poziomu energii oddawanej do sieci. Zapotrzebowanie na panele można wyliczyć również, przyjmując za podstawę miesięczny rachunek za energię. Jeśli średni miesięczny rachunek za prąd wynosi 200 zł, A przybliżona produkcja z instalacji to 1000 kWh na 1 kW, obliczamy ze wzoru:
200 zł x 12 x 2 / 1000 kWh = 4,8 kW.
Montaż paneli fotowoltaicznych – fotowoltaika dla domu
W zależności od możliwości montażu panele często umieszczane są na dachu domu, wykorzystując nieużywana powierzchnię. Jeśli jednak spadek dachu na przykład skierowany jest na stronę północną lub powierzchnia dachu jest niewystarczająca, wówczas fotowoltaika na gruncie przy domu jest rozwiązaniem umożliwiającym korzystanie z zielonej energii.
Ze względu na przepisy dotyczące ograniczenia emisji CO2 coraz większy nacisk kładziony jest na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie możliwe jest uzyskanie dofinansowania na montaż paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu w krótszym czasie ich zastosowanie zacznie przynosić wymierne oszczędności w domowym budżecie. Jest to technologia stale rozwijana w celu maksymalizacji wydajności, dzięki czemu na rynku pojawiają się coraz bardziej nowoczesne rozwiązania umożliwiające uniezależnienie się od konwencjonalnych źródeł energii.