- Podwyżki cen gazu w 2022 – co ma wpływ na obecną sytuację na rynku?
- Czy zmiana dostawcy gazu może mieć realny wpływ na obniżenie opłat?
- Przewidywania cen gazu w trzecim i czwartym kwartale 2022
Ogromne podwyżki cen gazu zszokowały na początku roku. Nieprzypadkowo wiele osób szuka sposobów na to, by płacić mniej. Czy zmiana dostawcy gazu w tym pomoże? Czy można na tym skorzystać?
Podwyżki cen gazu w 2022 – co ma wpływ na obecną sytuację na rynku?
Podwyżki cen gazu 2022 wynikają z kilku przyczyn. Jedną z nich jest zmiana Taryfy PGNiG Obrót Detaliczny, którą zatwierdził Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Stało się tak ze względu na wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Stanowi ona najważniejsze źródło pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG, więc jeśli tylko tam pojawiają się wahnięcia (zarówno w górę, jak i dół), nie pozostaje to bez wpływu na nasz rynek.
Warto zauważyć, że cena gazu rośnie nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie. Duży wpływ ma na to decyzja rosyjskiego Gazpromu o zmniejszeniu dostaw. Jeszcze przed wybuchem wojny miała miejsce taka sytuacja, co spowodowało szybkie skurczenie się zapasów. A warto pamiętać, że zapotrzebowanie na gaz jest większe także z powodu polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Jej głównym celem jest dekarbonizacja i odchodzenie od paliw kopalnych. I mimo że gaz się do nich zalicza, to jednocześnie przyczynia się do mniejszej emisji CO2, tlenków azotu i siarki.
Czy zmiana dostawcy gazu może mieć realny wpływ na obniżenie opłat?
Te negatywne zmiany dotykają każdego, nie tylko odbiorców indywidualnych, bo również podwyżka cen gazu dla firm jest dość znacząca. A przecież dla wielu z nich gaz to główne źródło energii. Wobec tych komplikacji wiele osób zastanawia się nad tym, co robić? Czy zrezygnować z gazu? A może zmienić dostawę gazu? Czy może mieć to realny wpływ na obniżenie opłat?
Istnieje taka możliwość, zwłaszcza że obecnie gaz ziemny sprzedaje niemal 200 firm, a każda z nich na swój sposób stara się walczyć o klientów. Taka ilość sprawia, że zyskujemy dostęp do wielu atrakcyjnych ofert, szczególnie dla nowych klientów. Celem naszej firmy jest minimalizacja kosztów za gaz. To możliwe dzięki znajomości mechanizmów handlowych, które obowiązują w tym obszarze rynku. Dzięki dużej wiedzy i doświadczeniu uzyskamy praktyczne wskazówki, jak redukować koszty poprzez optymalny zakup gazu w dogodnej cenie.
Gaz dla firm – jak powinna wyglądać procedura zmiany dostawcy gazu?
W przypadku procedury zmiany dostawcy gazu w firmie możemy też zrobić to samodzielnie bądź zdecydować się na pełnomocnictwo. Procedura wygląda podobnie. Jeśli chcemy sami załatwić tę sprawę, wystarczy wybrać nowego sprzedawcę, zaakceptować jego ofertę i podpisać z nim umowę. Następnie czeka nas wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą i zgłoszenie tego faktu do Operatora Systemu Dystrybucji. W przypadku pełnomocnictwa ograniczymy te czynności do minimum, i to niezależnie, czy zmieniamy sprzedawcę gazu pierwszy, czy kolejny raz. Jeśli ta opcja jest dla nas najlepsza, mam do wykonania praktycznie dwa kroki – wybór sprzedawcy i podpisanie umowy pełnomocnictwa.
Zmiana dostawcy gazu może przynieść kilka korzyści. Można oszczędzić na rachunkach za gaz dzięki korzystniejszym ofertom, zyskać lepsze warunki umowy, np. dłuższy okres gwarancji cenowej, oraz otrzymać lepszą obsługę klienta, co wpływa na satysfakcję z usług.
Zmiana dostawcy gazu jest bezpieczna i nie powinna prowadzić do przerw w dostawie gazu. Gaz jest dostarczany przez tę samą sieć, niezależnie od wybranego dostawcy. Proces przełączenia jest starannie koordynowany, aby zapewnić ciągłość dostaw, dlatego klient nie powinien doświadczyć żadnych przerw w dostawie ani utraty bezpieczeństwa.
Przewidywania cen gazu w trzecim i czwartym kwartale 2022
Ceny gazu od początku 2022 roku wzrosły niezwykle szybko, szybując na nieosiągalny wcześniej poziom. Zaskoczył on wszystkich – odbiorców prywatnych, jak i właścicieli większych oraz mniejszych firm. Spoglądają oni z niepokojem na kolejne miesiące, tym bardziej że trwająca wojna wprowadza dodatkowy chaos i niepewność. Wobec tego powstaje pytanie o przewidywane ceny gazu w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku.
Tu miłe zaskoczenie i światełko w tunelu, gdyż jak przekonuje PGNiG, nie wzrosną one już w tym roku. Duże znaczenie ma tu też ustawa z dnia 26 stycznia “o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu”, którą podpisał Prezydent Andrzej Duda. Ochrona ma obejmować nie tylko gospodarstwa domowe, ale też wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, spółdzielnie, domy opieki, domy dziecka, szpitale, podmioty użyteczności publicznej.
Można więc powiedzieć, że pierwszy szok był najgorszy, a teraz powinno być lepiej. Zawsze jednak warto rozpatrzyć zmianę dostawcy gazu, co pozwoli nam płacić niższe rachunki za gaz.