- Czym jest energia bierna?
- Dlaczego taryfy na energię bierną rosną?
- Branże najbardziej narażone na wzrost kosztów – kto odczuje podwyżki najmocniej?
- Jak przygotować firmę na podwyżki taryf energii biernej?
- Długofalowe rozwiązania – czy inwestycja w OZE może pomóc?
W nadchodzącym roku wzrosną ceny energii – w tym energii biernej. Czym dokładnie ona jest? Dlaczego planowane jest podniesienie opłat związanych z jej zużyciem? Co mogą zrobić przedsiębiorcy, by przygotować się na te zmiany? Tego dowiecie się z naszego nowego poradnika.
Czym jest energia bierna?
Zacznijmy od podstaw – a więc wyjaśnienia, czym jest energia bierna. Tym mianem określamy energię, niezbędną do funkcjonowania urządzeń elektrycznych, ale niewykorzystywaną do wykonywania pracy użytecznej. Właściwie każda instalacja elektryczna pobiera zarówno energię czynną, która przekształca się w pracę (np. napędzanie maszyn, oświetlenie), jak i energię bierną, która jedynie „krąży” pomiędzy źródłem energii a odbiornikiem.
Nadmiar energii biernej może jednak prowadzić do wielu problemów. Powoduje dodatkowe obciążenie sieci energetycznej, obniżając jej efektywność i generując niepotrzebne straty. Z tego powodu operatorzy sieci energetycznych coraz częściej wymagają od odbiorców, by ci utrzymywali odpowiednie wskaźniki jej zużycia i nie przekraczali ustalonych norm.
Dlaczego taryfy na energię bierną rosną?
Zgodnie z nowymi regulacjami, ceny za ponadumowny pobór energii biernej wzrosną o 40 proc. wraz z początkiem 2025. To może mieć duży wpływ na budżety firm – zwłaszcza tych, które korzystają z wielu urządzeń elektrycznych. Dotyczy to m.in. zakładów przemysłowych, sklepów (szczególnie wielkopowierzchniowych) czy dużych biur. Taryfy zależne będą od współczynnika mocy biernej, a ich wysokość jest coraz bardziej kontrolowana przez operatorów sieci, którzy starają się ograniczyć obciążenia systemu energetycznego.
Wzrost taryf związany jest z polityką energetyczną Unii Europejskiej mającą na celu zwiększenie efektywności energetycznej i ograniczenie niepotrzebnych strat w systemie elektroenergetycznym. Ustawodawcy dążą do obniżenia wpływu nadmiernego poboru energii biernej na sieć, co w praktyce wiąże się z wyższymi opłatami dla firm niekontrolujących dobrze swojego zużycia.
Branże najbardziej narażone na wzrost kosztów – kto odczuje podwyżki najmocniej?
Wzrost opłat za energię bierną w największej mierze ma dotyczyć firm zużywających dużą ilość energii elektrycznej i korzystających z urządzeń, które wymagają dużych nakładów energii biernej. Branże, które najbardziej mogą odczuć podwyżki to:
- przemysł: zakłady wykorzystujące maszyny, silniki elektryczne, transformatory, piece indukcyjne czy inne urządzenia wymagające dużych mocy często odnotowują nadmierny poborem energii biernej;
- logistyka i transport: duże magazyny wymagają ogromnych ilości energii do oświetlenia, wentylacji czy chłodzenia, co zwiększa zapotrzebowanie na energię bierną;
- handel detaliczny i usługi: w obiektach wielkopowierzchniowych używana jest spora ilość dużych urządzeń elektrycznych – np. systemów klimatyzacji, oświetlenie czy systemy IT.
Jak przygotować firmę na podwyżki taryf energii biernej?
Firmy, które do tej pory nie wdrożyły efektywnych systemów zarządzania energią, już wkrótce mogą mieć trudności z przystosowaniem się do nowych wymagań. Perspektywa rosnących kosztów energii biernej powinna więc skłonić przedsiębiorców do wdrożenia działań umożliwiających ograniczenie strat oraz minimalizujących wpływ podwyżek.
Dla osiągnięcia tych celów największe znaczenie ma kompensacja mocy biernej. W Warszawie oferujemy profesjonalne doradztwo w tym zakresie. Dzięki urządzeniom takim jak regulatory mocy biernej, kondensatory, czy baterie kondensatorów, można znacznie zredukować ilość energii biernej w systemie, co automatycznie przekłada się na obniżenie rachunków. Kompensacja mocy biernej pozwala też na stabilizację systemu elektroenergetycznego, poprawiając jego efektywność.
Optymalizacja zużycia energii biernej powinna obejmować również modernizację instalacji elektrycznej w firmie. Warto przeprowadzić audyt energetyczny, który pomoże zidentyfikować elementy generujące nadmierne straty energii. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie odpowiednich rozwiązań i zwiększenie efektywności energetyczną całej firmy. Kolejny ważny aspekt to monitorowanie zużycia energii i dostosowywanie zużycia energii biernej do rzeczywistych potrzeb firmy. W wydajniejszym planowaniu poboru prądu pomoże zastosowanie nowoczesnych systemów do zarządzania energią. W razie potrzeby można też rozważyć zmianę dostawcy prądu. Warszawa to miasto, w którym działa wielu operatorów – być może któryś z nich ma ofertę korzystniejszą niż ta, z której wasza firma korzystała do tej pory.
Długofalowe rozwiązania – czy inwestycja w OZE może pomóc?
Sposobem na zmniejszenie zależności od dostawców energii elektrycznej i ograniczenie wpływu rosnących taryf za energię bierną mogą też okazać się inwestycje w OZE. Nie tylko umożliwiają obniżenie kosztów energii elektrycznej, ale też zwiększają niezależność energetycznej firmy. Fotowoltaika może długofalowo odpowiadać na rosnące ceny energii elektrycznej i poprawić rentowność firm – zwłaszcza tych, które zużywają dużą ilość energii elektrycznej. Kompensacja mocy biernej, modernizacja instalacji elektrycznych, oraz inwestycje fotowoltaikę dla firm to skuteczne sposoby na obniżenie wydatków. Jest to ważne zwłaszcza w perspektywie podwyżek opłat za zużycie energii biernej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie energetyki – z przyjemnością podpowiemy wam, jakie działania w przypadku waszej firmy dadzą najlepsze rezultaty.
Jesteś zainteresowany zredukowaniem kosztów energii biernej w swoim przedsiębiorstwie?
Chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną i szukasz optymalnego rozwiązania?