
Spis treści:
- Dlaczego warto zmienić dostawcę?
- Na co zwrócić uwagę podczas zmiany dostawcy prądu?
- Zmiana dostawcy krok po kroku
Ustawa z dnia 1 lipca 2007 roku zakończyła monopol państwa na dostawę energii elektrycznej. Zmiana dostawcy energii elektrycznej stała się możliwa. Nowa ustawa umożliwia zakup energii w dowolnym punkcie. Zakład energetyczny został podzielony na dwie części:
- Sprzedawca energii elektrycznej – ma możliwość sprzedaży energii w całym kraju, dowolnemu klientowi.
- Dystrybutor energii elektrycznej – dostarcza zakupioną energię. Spółka obsługuje klienta w zależności od miejsca zamieszkania i niema możliwości jej zmiany.
Dlaczego warto zmienić dostawcę prądu?
Głównym powodem jest czynnik ekonomiczny. Stałe rosnące ceny energii elektrycznej są przyczyną poszukiwania oszczędności. Zmiana operatora prądu może przynieść spore oszczędności. Wykorzystując internetowe porównywarki cen energii, jesteśmy w stanie znaleźć dostawcę oferującego najniższą stawkę za 1 kWh. Daje to nam możliwość wyboru pakietu przewidującego najniższą stawkę w godzinach, kiedy zużywamy najwięcej prądu. Odwlekanie decyzji o zmianie dostawcy energii elektrycznej, może oznaczać stratę kilkuset złotych w skali roku dla przeciętnego gospodarstwa domowego.
Niektóre firmy oferują gwarancję ceny, przez okres trwania umowy, co przy stałych wahaniach cen energii niewątpliwie stanowi niemałą zaletę. Jeszcze jednym czynnikiem na który warto zwrócić uwagę, jest opłata abonamentowa jaką oferuje sprzedawca w zależności od długości okresu rozliczeniowego. Zwolennicy ochrony środowiska zapewne wezmą pod uwagę ofertę pro-ekologiczną, zapewniającą, że dostarczana nam energia pochodzi ze źródeł odnawialnych.
Na co zwrócić uwagę podczas zmiany dostawcy prądu?
- Podstawowym kryterium jest czas trwania umowy. Ponieważ prognozy cen energii ulegają dużym wahaniom, korzystne jest zawieranie umów na krótszy okres. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeśli zdecydujemy się na pomoc profesjonalistów wówczas mogą oni wynegocjować lepsze warunki na dłuższy czas.
- Niektórzy operatorzy zabezpieczają się przed wcześniejszym rozwiązaniem umowy, stosując kary umowne.
- Okres rozliczeniowy i sposób, w jaki naliczane są opłaty, może mieć wpływ na wysokość rachunku biorąc pod uwagę opłaty handlowe i dystrybucyjne.
- Dokładanie zapoznać się z promocjami i pakietami na atrakcyjnych warunkach. Często proponowane są w celu pozyskania klientów i mogą zawierać tzw. haczyki.

Zmiana dostawcy krok po kroku
Samodzielna zmiana dostawcy energii może okazać się długim i żmudnym procesem. Lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania profesjonalistom. Wówczas mamy zagwarantowaną rzetelną analizę ofert, otrzymanych od sprzedawców energii oraz pomoc lub wyręczenie we wszelkich formalnościach.
Przypomnijmy jednak jak wygląda proces zmiany operatora:
Wybór nowego dostawcy
Konkurencja na rynku energii, wymusza na dostawcach coraz więcej działań w celu pozyskania klientów. Dostępnych jest mnóstwo ofert, wybór jest ogromny, firmy kuszą usługami fachowców, ubezpieczeniem, czy dostawą internetu. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przejrzeć każdą ofertę i skonsultować ją ze swoim doradcą.
Umowa z nowym dostawcą
Musimy zwrócić uwagę na ciągłość dostawy energii. Data zawarcia nowej umowy powinna być zgodna z wygaśnięciem dotychczas obowiązującej.
Wypowiedzenie umowy z dotychczasowym dostawcą
Złożenie pisemnego oświadczenia, powoduje automatyczne ustanie umowy. Zazwyczaj dotyczy to nie tylko sprzedaży, lecz także dystrybucji. Umowa ta łączy nas z dotychczasowym Zakładem Energetycznym, który sprzedaje nam i dostarczenia energię. Procedura wypowiedzenia umowy sprzedaży nie może trwać dłużej niż 30 dni od momentu zgłoszenia zawarcia nowej umowy.
Świadczenie usług dystrybucji
Jeśli zmiana dostawcy prądu odbywa się po raz pierwszy, konieczne jest także zawarcie umowy o świadczeniu usług dystrybucyjnych. Zawierana jest z operatorem systemu dystrybucyjnego popularnie zwanym OSD. W przypadku ponownej zmiany dostawcy nie ma potrzeby ponownego jej zawierania. Procedura ta nie może trwać dłużej niż 14 dni, od momentu podpisania umowy z nowym dostawcą.
Poinformowanie OSD
Zmieniając dotychczasowego dostawcę, mamy obowiązek zgłoszenia tego faktu do Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Dokonujemy tego za pomocą formularza znajdującego się na stronie internetowej OSD.
Rozliczenie z dotychczasowym dostawcą
Data zawarcia nowej umowy jest jednocześnie momentem sprawdzenia licznika przez OSD. Dane przekazywane są dotychczasowemu i przyszłemu dostawcy. Na tej podstawie rozliczamy się dotychczasowym dostawcą.