Na skróty:
- Aktualna sytuacja spółdzielni mieszkaniowych. Co może budzić największe obawy?
- Jak uniknąć podwyżek? Od czego rozpocząć przejście do innego dostawcy
- Prognozy cen prądu na przyszły rok. Czy czeka nas kolejne 12 miesięcy drożyzny?
Aktualnie panująca drożyzna dotyka wiele stref naszego codziennego życia. Niestety uderza także w funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych, które ciągle otrzymują nowe informacje o czekających je podwyżkach. Sporo mówi się również o drożejącym prądzie. Dostawcy energii elektrycznej jeszcze do niedawna wysyłali wspólnotom pisma o podwyżce o nawet 300-400%. Tymczasem sytuacja chwilowo została opanowana, czy jednak ów spokój zostanie utrzymany przez wszystkie miesiące 2023 roku? O tym, wspólnoty dowiedzą się zapewne w najmniej oczekiwanym momencie.
Tymczasem można zaradzić nagłemu rozczarowaniu i podwyżce, której nie będzie można udźwignąć. Sposobem na to jest zmiana dostawcy energii lub sprzedawcy gazu i skorzystanie z jego atrakcyjnych ofert. Od czego rozpocząć ten proces i na co zwrócić uwagę?
Aktualna sytuacja spółdzielni mieszkaniowych. Co może budzić największe obawy?
Jeszcze do niedawna wspólnoty mieszkaniowe oczekiwały na nerwowe podwyżki ceny prądu o nawet 300-400 proc. Na szczęście ów podwyżki na tę chwilę zamrożono, ale czy to daje im pewność, że ceny pozostaną ustalone na bezpiecznym wskaźniku? Nie do końca. Przypomnijmy, jakie informacje docierały do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych wedle prognoz na 2023 rok. Ceny miały być zdecydowanie wyższe, a ich skutki odczuliby wszyscy właściciele i użytkownicy lokali należących do wspólnoty.
Skąd tak wysokie prognozy? Wystarczy, że dostawcy prądu zastosują określoną taryfę, która będzie odbiegała od tych zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) i stosowanych dla odbiorców indywidualnych (użytkowników lokali mieszkalnych).
Jeśli ów taryfy energetyczne lub grupy taryfowe gazu nie zostaną objęte ochroną to użytkowników lokali wspólnot czekają niezbyt wesołe podwyżki, których na ten moment jeszcze się nie spodziewają.
Finalnie można się spodziewać, że sytuacja dla wielu wspólnot, ale przede wszystkim mieszkańców byłaby trudna. Zaległości w regulowaniu opłat za mieszkanie, utrata płynności finansowej wspólnoty I spółdzielni, a w rezultacie odcięcie dopływu energii stanie się przykrą codziennością. Ceny prądu spółdzielni mieszkaniowej mogą niemiło zaskoczyć.
Jak już wspomnieliśmy, aktualnie podwyżki zostały zablokowane, ale czy ta sytuacja utrzyma się? Tego nie możemy być pewni.
Chcesz poznać ofertę dla Spółdzielni Mieszkaniowych?
Jak uniknąć podwyżek? Od czego rozpocząć przejście do innego dostawcy
Aby uzyskać większą ochronę przed wysokimi cenami i panującą drożyzną, ale również dla otrzymania lepszych warunków dostawy energii możemy przenieść swoją umowę o dostawie energii elektrycznej do innej firmy. Wiele wspólnot już korzysta z tego rozwiązania, a to umożliwia im zakup energii po okazyjnych cenach.
Ustawa z dnia 1 lipca 2007 roku zakończyła monopol państwa na dostawę energii elektrycznej. Zmiana dostawcy prądu w Warszawie stała się możliwa. Nowa ustawa umożliwia zakup energii w dowolnym punkcie. Zakład energetyczny został podzielony na dwie części:
Dlaczego warto zmienić dostawcę prądu? Przede wszystkim, aby możliwie najlepiej ustrzec się przed stale rosnącymi cenami energii. Zmieniając dostawcę, można wprowadzić nie małe oszczędności, a co ważne porównać ceny z innymi, bazując na określonych wyszukiwarkach.
Nowy dostawca z pewnością zaproponują nam też optymalnie najlepszy pakiet i zaproponuje najniższą, możliwą stawkę w godzinach, kiedy zużywamy prądu najwięcej.
Warto przy tym podkreślić, że niektóre firmy oferują gwarancję ceny, przez okres trwania umowy, co przy stałych wahaniach cen energii daje dużo większe poczucie spokoju.
Zmieniając dostawcę prądu wspólnota, powinna pamiętać o wyborze takiego, który umożliwi podpisanie umowy na krótszy czas oraz który zapewni nam możliwość skorzystania z ofert promocyjnych. Można też skorzystać z fachowego doradztwa energetycznego i mieć pewność uzyskania optymalnych kosztów.
Prognozy cen prądu na przyszły rok. Czy czeka nas kolejne 12 miesięcy drożyzny?
O tym z pewnością dowiemy się w 2023 roku, jednak już wiadomo, że inflacja nie opuści nas tak szybko, jakbyśmy sobie tego życzyli. Ceny prądu wciąż będą rosły, a jeśli nie skorzystamy z atrakcyjnych ofert innych dostawców energii to szybko może się okazać, że nie będziemy w stanie pokryć wszystkich rachunków i kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Wspólnoty powinny zatem w porę zainteresować się tym, skąd czerpią energię i poinformować swoich mieszkańców o ewentualnych możliwościach zmiany firmy dostarczającej prąd.