Na skróty:
Opłata mocowa została wprowadzona całkiem niedawno jako rozwiązanie, które docelowo ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. To właśnie ona pomoże dystrybutorom w utrzymaniu rezerw prądu, przy jednoczesnym unowocześnianiu elektrowni oraz budowie kolejnych obiektów. Opłata mocowa obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku, choć docelowo miała pojawić się kilka miesięcy wcześniej. Dotyczy zarówno przedsiębiorstw jak i gospodarstw domowych, jednak w obu przypadkach sposób jej naliczania jest zupełnie inny.
Czym jest opłata mocowa?
Obecnie rachunek za energię elektryczną, niezależnie od tego, czy dotyczy gospodarstw domowych, czy przedsiębiorstw składa się z czterech części:
- opłaty na energię, która została faktyczne zużyta;
- opłaty dystrybucyjnej (jest to nic innego jak płatność za doprowadzenie energii za pomocą sieci dystrybucyjnych);
- podatków;
- opłaty mocowej.
Ta ostatnia cześć funkcjonuje dopiero od 1 stycznia 2021 roku i jest dodatkową pozycją w rachunku za energię elektryczną.
Jest to specjalny typ opłaty za gotowość do zabezpieczenia dostaw prądu. Docelowo takie rozwiązanie ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w Polsce, czyli po prostu ciągłej i nieprzerwane dostawy prądu.
To, jaka w danym przypadku będzie cena energii elektrycznej i opłaty mocowej, regulowana jest przez Urząd Regulacji Energetyki. Każdego roku do dnia 30 września muszą zostać ogłoszone stawki opłaty mocowej, jakie będą obowiązywały w kolejnym roku kalendarzowym.
23 lipca 2021 roki miała miejsce nowelizacja Ustawy o rynku mocy, której wejście w życie wniosło pewne dość znaczące zmiany przede wszystkim dla odbiorców końcowych zasilanych z sieci średnich napięć. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2022 roku zostały całkowicie zmienione zasady dotyczące naliczania opłaty mocowej dotyczące tej grupy odbiorców energii elektrycznej.
Kogo obowiązuje opłata mocowa?
Tak naprawdę opłatę mocową opłaca każda jednostka pobierająca energię elektryczną z sieci dystrybucyjnej z tą jednak różnicą, że nie dla każdego stawka jest taka sama. Odbiorcy podzieleni są na tych, którzy płacą zryczałtowaną opłatę mocową oraz pozostałych. Zryczałtowaną stawkę opłacają obecnie gospodarstwa domowe oraz odbiorcy energii z grupy taryfowej C1 czyli takiej, w której moc zamówiona nie przekracza 16 kW.
Opłata mocowa jest obowiązkowa zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm. W pierwszym przypadku jest to tak naprawdę niewielka kwota, która nie podnosi znacząco rachunków za pobór energii elektrycznej. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku firm, gdzie w wielu przypadkach roczna opłata mocowa może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.
Opłata mocowa a fotowoltaika
Jak wygląda kwestia uiszczania opłaty mocowej, gdy posiadamy własne źródło energii? Przy stale rosnących cenach prądu coraz więcej osób decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznej. Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale również firm. W tym ostatnim przypadku szczególnie widoczny jest wzrost rachunków za energię elektryczną, do których dodatkowo doliczona została opłata mocowa.
Odbiorcy energii posiadający tzw. płaski profil zużycia (w takim przypadku różnice pomiędzy poborem energii w godzinach szczytowych i poza nimi są niewielkie) mogą skorzystać z ulg i obniżyć koszty wynikające z konieczności wnoszenia opłaty mocowej. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że posiadanie własnego źródła energii to nie tylko bezpieczeństwo energetyczne i oszczędność. To również mniejsze koszta związane z wydatkami na pobór energii elektrycznej. Energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych w pierwszej kolejności pokrywa bieżące zapotrzebowanie firmy/ gospodarstwa domowego, przez co jeżeli ilość wyprodukowanego prądu jest wystarczająca, w takim przypadku znacząco można obniżyć wysokość opłaty mocowej, gdyż ilość prądu pobieranego w takim przypadku z sieci jest znikoma.