Na skróty:
- Aktualne regulacje energetyczne w Polsce – co musisz wiedzieć?
- Programy wsparcia dla firm i wspólnot mieszkaniowych
- Zmiana dostawcy prądu i gazu w Warszawie – jak to zrobić?
- Wpływ polityki energetycznej na koszty operacyjne firm
Polityka energetyczna w Polsce, tak jak w wielu innych krajach europejskich, nieustannie się zmienia, by dostosować się do zmian klimatycznych. Te, jak wiadomo, następują coraz szybciej, stając się niebezpieczne dla wszystkich. Regulacje mają zwiększyć udział OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) w działalności firmy, bez jednoczesnej straty dla produkcji i efektywności. Dowiedzmy się, co powinni wiedzieć przedsiębiorcy na temat polityki energetycznej w Polsce?
Aktualne regulacje energetyczne w Polsce – co musisz wiedzieć?
Polski sektor energetyczny przechodzi bardzo dynamiczne i gruntowne zmiany, które mają znaczenie fundamentalne, ponieważ z jednej strony mają dostosować nasz kraj do wyzwań związanych z ochroną środowiska, z drugiej zaś – poprawić efektywność energetyczną. Aktualne regulacje skupiają się w głównej mierze na tym, by zredukować emisję CO2 przy jednoczesnym promowaniu Odnawialnych Źródeł Energii.
W tym celu wprowadzono nowelizację ustawy o OZE, która została podpisana w sierpniu 2023 roku. Jej najważniejszym celem jest zwiększenie udziału zielonej energii w krajowym bilansie energetycznym. Nie mniej ważna jest redukcja emisji w różnych sektorach gospodarki. Nasz kraj oczywiście będąc w strukturach Unii Europejskiej, musi dostosowywać się do przyjętych na forum europejskim regulacji.
W przypadku energetyki duże znaczenie ma zwłaszcza Dyrektywa RED III, zastępująca dyrektywę RED II z 2018 roku. Głównym celem nowego prawa jest zwiększenie wykorzystania zielonej energii na terenie UE. Zgodnie z pakietem “Fit for 55”, emisja gazów cieplarnianych ma zostać zmniejszona o 55 proc. (w porównaniu z emisją z 1990 roku).
Programy wsparcia dla firm i wspólnot mieszkaniowych
Te wszystkie zmiany są dość gruntowne, dlatego też mogą sprawić problemy dla firm i gospodarstw domowych. Żeby więc sprostać tym nowym regulacjom, a jednocześnie promować zrównoważony rozwój, oferowane są różne programy wsparcia.
Jednym z nich jest program “Czyste Powietrze”, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza. W tym celu dofinansowuje się wymianę starych pieców oraz termomodernizacji budynków. Kolejnym jest program “Mój Prąd”, zapewniając dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych dla prosumentów.
Przedsiębiorcy również otrzymują wsparcie, między innymi preferencyjne kredyty oraz dotacje na inwestycje w technologie energooszczędne. Istnieją specjalne programy finansowe dla firm chcących zmniejszyć swoje zużycie energii oraz emisje CO2. Oferują je takie instytucje jak Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Zmiana dostawcy prądu i gazu w Warszawie – jak to zrobić?
Ogromną rolę w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa mają kwestie związane z dostawą prądu oraz gazu. Jeśli dzieje się to bez zastrzeżeń, firma może bez problemu działać. Często jednak największym problemem bywają złe warunki, jakie zawarliśmy z tymi dostawcami, przez co płacimy za wysokie rachunki, co odbija się negatywnie na kondycji firmy. W takiej sytuacji warto przemyśleć, czy nie są potrzebne tu odpowiednie działania.
Jak zmienić dostawcę prądu w Warszawie? Składa się to z kilku kroków, ale samodzielnie może okazać długim, a do tego żmudnym procesem. Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie ekspertom w branży, na przykład firmie ON Media, która pomoże wybrać najkorzystniejszą opcję i przejść przez cały proces.
Podpisując nową umowę, musimy zwrócić uwagę na ciągłość dostawy energii, więc data zawarcia nowej umowy powinna być zgodna z wygaśnięciem dotychczasowej. Jeśli złożymy pisemne oświadczenie wypowiedzenia, to umowa automatycznie ustaje. Procedura wypowiedzenia zaś nie może trwać dłużej niż 30 dni od momentu, gdy zgłosimy zawarcie nowej umowy.
Warto pamiętać, że jeśli zmiana dostawcy prądu ma miejsce po raz pierwszy, trzeba także zawrzeć umowę o świadczenie usług dystrybucyjnych. Jak zaś zmiana występuje po raz kolejny, nie trzeba już jej zawierać. Procedura nie może trwać dłużej niż 14 dni (od momentu podpisania umowy z nowym dostawcą).
Pamiętajmy też, że gdy zmieniamy dotychczasowego dostawcę, musimy ten fakt zgłosić do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.
Na sam koniec rozliczamy się z dotychczasowym dostawcą. W podobny sposób odbywa się zmiana dostawcy gazu w Warszawie, dlatego aby sprawnie przejść przez cały proces warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy profesjonalistów.

Jesteś zainteresowany zmianą dostawcy energii elektrycznej?
Rachunki za prąd spędzają Ci sen z powiek i szukasz optymalnego rozwiązania?
Wpływ polityki energetycznej na koszty operacyjne firm
Na koniec przekonajmy się jeszcze, w jaki sposób polityka energetyczna wpływa na koszty operacyjne firm. Odnosi się to do wzrostu kosztów energii, zwłaszcza w energochłonnych branżach, tj. produkcja czy przemysł ciężki. Nie pozostaje to bez wpływu również na koszty emisji CO2, szczególnie z tego powodu, że firmy mają obowiązek posiadania specjalnych uprawnień do emisji CO2. Żeby zmniejszyć związane z tym koszty, firmy inwestują w technologie niskoemisyjne. Zmianie ulegają zakłady produkcyjne, a dominującą rolę zyskują Odnawialne Źródła Energii (OZE).
Ważne jest również to, aby wdrażać przemyślane strategie optymalizacji kosztów. Jedną z ważniejszych jest przeprowadzanie regularnych audytów energetycznych, dzięki którym można zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Firmy mogą, a nawet powinny współpracować z doradcami energetycznymi, którzy pomogą w opracowywaniu najlepszych strategii dopasowanych do określonych wymagań i potrzeb. Pomogą wybrać właściwe technologie i pozyskać dofinansowanie na inwestycje.
Każdy przedsiębiorca powinien o tym pamiętać, decydując się na najtańszego dostawcę prądu w Warszawie i na przyjęcie działań, mających na celu przystosowanie do zmieniającego się krajobrazu polityki energetycznej.
Polski sektor energetyczny skupia się na redukcji emisji CO2 i promowaniu odnawialnych źródeł energii. W sierpniu 2023 roku wprowadzono nowelizację ustawy o OZE, a także dostosowano przepisy do europejskiej Dyrektywy RED III, która zwiększa wykorzystanie zielonej energii.
Dostępne programy wsparcia obejmują „Czyste Powietrze”, który finansuje wymianę starych pieców i termomodernizację budynków, oraz „Mój Prąd”, oferujący dofinansowanie na instalację paneli fotowoltaicznych. Firmy mogą korzystać z preferencyjnych kredytów i dotacji na technologie energooszczędne oferowane przez BGK i NFOŚiGW.
Zmiana dostawcy prądu i gazu w Warszawie wymaga kilku kroków, takich jak podpisanie nowej umowy i złożenie wypowiedzenia dotychczasowej. Proces może trwać do 30 dni, a pomoc ekspertów, takich jak ON Media, może uprościć i przyspieszyć całą procedurę.