W piątek 09.07.2021r. został pobity kolejny rekord zapotrzebowania na moc w naszym kraju. Wzrost zapotrzebowania na energię w okresie letnim to w dużej mierze zasługa rosnącej liczby klimatyzatorów, które konsumują więcej energii w porze, kiedy z reguły intensywniej pracuje fotowoltaika. Jak było tym razem?
Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że w piątek 9 lipca wystąpiło rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w okresie letnim. Zarejestrowane o godz. 11.15 zapotrzebowanie na moc wyniosło 24 336 MW. W piątkowym komunikacie PSE podkreśliły, że były to wstępne informacje, które mogą jeszcze podlegać korekcie.
Pomimo tak wysokiego zapotrzebowania nie wystąpiły zakłócenia w pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Według PSE w chwili rekordu generacja elektrowni fotowoltaicznych wyniosła około 2,3 GW.
Od godziny 11.00 do godziny 12.00, instalacje PV wytworzyły w sumie 1,96 GWh energii elektrycznej, co było wynikiem zbliżonym do odnotowanego w tej samej godzinie w dniu wcześniejszym, natomiast dzień później, już przy niższym weekendowym zapotrzebowaniu, o tej godzinie krajowe elektrownie PV wyprodukowały 2,26 GWh energii elektrycznej, a wczoraj wytworzyły nawet 2,8 GWh.
W sumie przez pierwszych 11 dni lipca krajowa fotowoltaika wyprodukowała 231,4 GWh energii elektrycznej. W analogicznym okresie zeszłego roku krajowe źródła PV wytworzyły 83,8 GWh energii.
Dane operatora pokazują przy tym tylko energię z fotowoltaiki wprowadzoną do sieci, nie uwzględniając energii wytworzonej przez prosumentów i skonsumowanej na miejscu.
Jak dodają PSE, w momencie największego zapotrzebowania w piątek farmy wiatrowe dołożyły około 800 MW, zaś wymiana handlowa sięgała około 100 MW w kierunku importu.
Dotychczasowa najwyższa wartość zapotrzebowania na moc dla okresu letniego została odnotowana dwa lata temu – w dniu 26 czerwca 2019 roku – i wyniosła 24 144 MW.
Jak wygląda zapotrzebowanie na moc w okresie zimowym?
Nadal wyższy pozostaje rekord zapotrzebowania na moc odnotowany w krajowym systemie elektroenergetycznym w okresie zimowym.
Ostatni zimowy rekord Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały w poniedziałek 18 stycznia 2021 r. o godz. 10:45. Wyniósł on 27 380 MW.
Jak tłumaczyły PSE, na tak wysokie zapotrzebowanie wpłynęła przede wszystkim niska temperatura powietrza, przekraczająca na niektórych obszarach kraju -20°C.
Według zapewnień PSE, pomimo tak wysokiego zapotrzebowania system w dniu 18 stycznia br. pracował stabilnie. W zdecydowanej większości zapotrzebowanie zostało zbilansowane dzięki generacji źródeł krajowych, a operator dysponował odpowiednią rezerwą mocy. W momencie rekordu zapotrzebowania saldo wymiany transgranicznej wyniosło ok. 834 MW w kierunku importu do Polski.
Produkcja krajowych źródeł PV osiągnęła w szczytowym momencie około 700 MW. Bardzo niska, zwłaszcza jak na okres zimowy, była produkcja energii z farm wiatrowych, która oscylowała wokół 300-450 MW.
Poprzednie najwyższe zapotrzebowanie na moc w polskiej elektroenergetyce pojawiło się 10 grudnia 2020 roku, sięgając 26 817 MW.
źródło: redakcja@gramwzielone.pl