- Czym są zielone certyfikaty i jak działają w Polsce?
- Jak zielone certyfikaty mogą pomóc w obniżeniu rachunków za energię?
- Zielone certyfikaty a zobowiązania firm do redukcji emisji CO₂
- Jak zdobyć zielone certyfikaty i jak wygląda proces ich uzyskania?
W przypadku wielu firm rachunki za energię stanowią jeden z największych kosztów działalności. Przedsiębiorcy powinni mieć zatem świadomość tego, że istnieją różne sposoby na to, by je obniżyć, a jednym z nich stanowią zielone certyfikaty. Czym one są w praktyce? W jaki sposób mogą pomóc w obniżeniu rachunków za energię? Odpowiadamy.
Czym są zielone certyfikaty i jak działają w Polsce?
Zmiana dostawcy prądu w Warszawie to nie jedyny sposób na obniżenie rachunków za energię w firmie, ponieważ umożliwiają to również zielone certyfikaty. Czym one są? Otóż zielone certyfikaty to dokumenty, które potwierdzają, że energia elektryczna została wyprodukowana z odnawialnych źródeł energii takich, jak wiatr, biomasa, a także energia słoneczna lub geotermalna. System zielonych certyfikatów w Polsce funkcjonuje od 1 października 2005 roku i jest nadzorowany przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Jego celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W praktyce za każdą megawatogodzinę (MWh) energii wyprodukowanej z OZE jej producent może otrzymać specjalny certyfikat. W przyszłości może go sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), co otwiera dodatkowe możliwości zarobku.
Jak zielone certyfikaty mogą pomóc w obniżeniu rachunków za energię?
Posiadanie zielonych certyfikatów umożliwia firmom osiąganie korzyści finansowych, a co za tym idzie, może pomóc w obniżeniu rachunków za energię. W jaki sposób? Otóż zachęcając do inwestowania w OZE, co umożliwia między innymi fotowoltaika dla wspólnoty mieszkaniowej czy przedsiębiorstwa. W praktyce polega to na tym, że wytwarzając prąd z odnawialnych źródeł energii można nie tylko konsumować go we własnym zakresie czy sprzedawać firmie energetycznej, ale ubiegać się również o zielone certyfikaty, których ilość będzie zależna od ilości wyprodukowanego prądu z OZE. Uzyskane w ten sposób certyfikaty można następnie odsprzedać na TGE, a chętnych na ich zakup nie brakuje. Wynika to z tego, że przedsiębiorstwa energetyczne zobowiązane są prawnie do wykazania, że określona część energii, którą dostarczają, pochodzi z OZE. Jeżeli zatem nie są w stanie wyprodukować jej z odnawialnych źródeł, to muszą nabyć zielone certyfikaty, które następnie są umarzane, co wynika z ustawy o OZE i ma potwierdzać faktyczne wytworzenie energii z odnawialnych źródeł.
Zielone certyfikaty a zobowiązania firm do redukcji emisji CO₂
Zgodnie z europejskim prawem firmy działające na terenie UE zobowiązane są do redukcji emisji gazów cieplarnianych do co najmniej 55% już do 2030 roku. W związku z tym muszą one wdrożyć strategię zrównoważonego rozwoju, która powinna umożliwić osiągnięcie celów środowiskowych. W rzeczywistości istotna jest jednak nie tylko rosnąca presja regulacyjna na redukcję emisji, ale również presja społeczna, która wpływa na zachowania konsumentów, a co za tym idzie, dochody przedsiębiorstw. Zielone certyfikaty pozwalają zatem nie tylko uzyskać dodatkowe wpływy, ale również zwiększyć udział energii odnawialnej w miksie energetycznym. Przyczynia się to do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a firmy mogą w ten sposób realizować swoje cele środowiskowe.
Jak zdobyć zielone certyfikaty i jak wygląda proces ich uzyskania?
Istnieją dwa sposoby wejścia w posiadanie zielonych certyfikatów, a mianowicie ich zakup na TGE lub uzyskanie w ramach wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł. W tym drugim przypadku przedsiębiorca musi złożyć wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki (URE), aby uzyskać świadectwo pochodzenia energii. Stanowi ono potwierdzenie tego, że została ona wyprodukowana w sposób ekologiczny. Otrzymane świadectwo pochodzenia energii należy następnie zarejestrować w Rejestrze Świadectw Pochodzenia, co pozwala automatycznie przekształcić je w zielone certyfikaty. Jednostką rozliczeniową jest w tym przypadku 1 MWh, który odpowiada 1 zielonemu certyfikatowi. Będąc w jego posiadaniu można go odsprzedać lub przechowywać, ponieważ opłacalność sprzedaży tak samo, jak zakup energii na giełdzie jest zmienna. Firmy wytwarzające energię z OZE mogą zatem maksymalizować korzyści wynikające z posiadania zielonych certyfikatów, co wymaga wdrożenia strategii ich pozyskiwania.
Podsumowując należy stwierdzić, że funkcjonujący w Polsce system zielonych certyfikatów pozwala obniżyć rachunki za energię w firmach. W efekcie fotowoltaika dla firm w Warszawie może stać się jeszcze bardziej opłacalna.